T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI DIŞ İLİŞKİLER VE AB KOORDİNASYON DAİRESİ BŞK.

2016

 •                Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Sohail Mahmood Bakanımız Sayın Mahir Ünal’ı makamında ziyaret etmiştir. Görüşmede iki ülke arasındaki kültür ve turizm ilişkileri ele alınmıştır.
 •                Filipinler’in Ankara Büyükelçisi Maria Rowena Mendoza Sanchez, Bakanımız Sayın Mahir Ünal’ı makamında ziyaret etmiştir.  Görüşmede iki ülke arasındaki kültür ve turizm ilişkileri ele alınmıştır.
 •                KKTC Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, Bakanımızımı Sayın Mahir Ünal’ı makamında ziyaret ederek , iki ülke arasındaki kültür ve turizm ilişkileri ele alınmıştır.
 •                2015 Türkiye- Katar Karşılıklı Kültür Yılı etkinliği kapsamında İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde “Denizden Gelen Mücevher: İnci” adlı serginin söküm çalışmaları için İstanbul'a gelen Katarlı yetkililer Başkanlığımızca ağırlanmıştır.
 •                Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Zhu Zıhao ve Kültür Müsteşar Yardımcısı Wang Chao, Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu’nu ziyaret ederek görüşme yapmışlardır. Görüşmede iki ülke arasındaki kültür ve turizm ilişkileri ele alınmıştır.
 •                “IV. İİT/İSEDAK Özel Sektör Forumu, "Müslüman Dostu Turizm Teması" İstanbul'da düzenlenmiştir. İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelere ait turizm alanında özel sektör temsilcilerini bir araya getiren Forumda, Bakanlığımızı temsilen Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığı personeli Kültür ve Turizm uzmanı Mustafa Özsoy katılmıştır.
 •                Özbekistan’ın Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Uchkun Khusanov ve Kültür Ataşesi Nigora Mirzaeva Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu’nu ziyaret ederek görüşme yapmışlardır. Görüşmede iki ülke arasındaki kültür ve turizm ilişkileri ele alınmıştır.
 •                Brüksel’de gerçekleştirilen Yaratıcı Avrupa Komitesi (Creative Europe Commitee) adlı toplantıya Bakanlığımızı temsilen Komite Üyesi olarak Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığı Koordinatörü M. Tolunay Yılmaz katılmıştır.
 •                Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ)  Genel Sekreteri Taleb Rıfai'nin davetine icabeten Bakanımız Sayın Mahir Ünal ve beraberinde bir heyet İspanya Uluslararası Turizm Fuarı’na katılmıştır. Ziyaret kapsamında ayrıca Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin (UNODC) katkısıyla 22 Ocak 2016 tarihinde düzenlenen “Güvenlik ve Turizm” konulu toplantıya katılım sağlamıştır. 
 •                UNESCO Dünya Miras Komitesi (DMK) 40. Toplantısı için ev sahipliğimiz kapsamında kurulan Görev Gücü’nün, İstanbul’da kâin Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nda düzenlenen 5. Toplantısına Bakanlığımızı temsilen Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu katılmıştır.
 •                Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde görevli Üçüncü Kâtip Muhammed Adil Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu’nu  ziyaret ederek görüşme yapmıştır. Görüşmede iki ülke arasındaki kültür ve turizm ilişkileri ele alınmıştır.
 •                İstanbul’da yapılan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı  (EMITT Fuarı) açılışında Bakanlığımız, Bakanımız Sayın Mahir Ünal nezdinde temsil edilmiştir.
 •                Bangladeş’in Ankara Büyükelçiliği’nde görevli Birinci Katip Arifur Rahman Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu’nu ziyaret ederek görüşme yapmıştır. Görüşmede iki ülke arasındaki kültür ve turizm ilişkileri ele alınmıştır.
 •                Avustralya Gazi İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tim Evans ile Yeni Zelanda Savunma Kuvvetleri Anma Törenleri ve Protokol Direktörü John Mc Leod başkanlığındaki Avustralya ve Yeni Zelanda heyetleri önümüzdeki yıl (2017 yılı) düzenlenecek ANZAK Günü törenlerinin hazırlıklarına ilişkin önceki Müsteşar Yardımcısı Sefer Yılmaz tarafından kabul edilmiştir. Görüşmeye Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu da katılmıştır.
 •                Filipinler’in Ankara Büyükelçiliği’nde görevli Başkonsolos Robert O. Ferrer Jr. Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu’nu ziyaret ederek görüşme yapmıştır. Görüşmede iki ülke arasındaki kültür ve turizm ilişkileri ele alınmıştır.
 •                Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, ikili ilişkilerin geliştirilmesi çerçevesinde, Bakanımız Sayın Mahir Ünal tarafından kabul edilmiştir.
 •                Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Bandar Bin Fahd Al Fuheid, Bakanımız Sayın Mahir Ünal tarafından kabul edilmiştir.
 •                Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan Dünya Turizm Forumu’nun açılışına Bakanımız Sayın Mahir Ünal katılmıştır.
 •                Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı Turizmden Sorumlu Bakan Yardımcısı Azamat Zhamankulov, İSEDAK Turizm Çalışma Grubu 7. Toplantısı’na katılmak üzere ülkemize gelmiştir. Adı geçen Bakan Yardımcısı, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Meder Abakirov ile birlikte, Bakan Yardımcısı Sayın Hüseyin Yayman’ı makamında ziyaret etmiştir. Görüşmede, Türkiye ile Kırgızistan arasında turizm alanındaki işbirliği imkânları ele alınmıştır.
 •                İran Kültür Haftası etkinlikleri çerçevesinde Cermodern’de İranlı Hat Sanatçılarının eserlerinden oluşan bir sergi düzenlenmiştir. Sergiye başta İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Reza Bikdeli, Kültür Müsteşarı Hasan Seferkani katılmış olup sergiye Bakanlığımızdan Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu katılmıştır.
 •                Belarus Cumhuriyeti’nin  Ankara Büyükelçiliği Başkâtibi Vladimir Solovyev, ikili ilişkilerin geliştirilmesi çerçevesinde,  Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu’nu makamında ziyaret etmiştir. Görüşmede iki ülke arasındaki kültür ve turizm ilişkileri ele alınmıştır.
 •                Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, ikili ilişkilerin geliştirilmesi çerçevesinde, Bakanımız Sayın Mahir Ünal tarafından kabul edilmiştir.
 •                Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Dimitar Nedkov ve Başkâtip Gergi Panteleev, Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu’nu makamında ziyaret etmiştir. Görüşmede iki ülke arasındaki kültür ve turizm ilişkileri ele alınmıştır.
 •                TÜRKSOY ve Bakanlığımız işbirliği ile İstanbul'da düzenlenen Yusuf Has Hacib Yılı Açılış Törenine, Bakanlığımızı temsilen Bakan Yardımcısı Sayın Hüseyin Yayman katılmıştır.
 •                OECD Kurumlar arası Eşgüdüm Toplantısı, 19 Şubat 2016 tarihinde Dışişleri Bakanlığı’nda yapılmıştır. Söz konusu toplantıya Bakanlığımızı temsilen Kültür ve Turizm Uzmanı Şener Koruyucu katılmıştır.
 •                Azerbaycan Kültürel Mirasının Korunması, Geliştirilmesi ve Yeniden Yapılandırılması Amacıyla, Devlet Hizmet Bakanı Zakir Sultanov ve Yardımcısı Telman Kremlin, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünde Bakanlığımız yetkililerinin katılımıyla bir toplantı yapılmıştır.
 •                Etiyopyalı diplomatlardan oluşan bir heyet Bakanlığımızı ziyaret etmiştir. Görüşmede iki ülke arasındaki kültür ve turizm ilişkileri ele alınmıştır.
 •                Gürcistan Kültür ve Anıtları Koruma Bakanı Mikhail Giorgadze başkanlığında 5 kişilik bir heyet, Bakanımız Sayın Mahir Ünal’ın davetlisi olarak Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde ağırlanmıştır.
 •                CCTV (Çin Devlet Televizyonu), ikili ilişkiler ve kültür ve turizm konularını değerlendirmek üzere Bakanımız Sayın Mahir Ünal ile bir röportaj gerçekleştirmiştir. Anılan görüşmeye Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu katılmıştır.
 •                Türk-Yunan 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı bir önceki Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras başkanlığında ilgili Bakanların katılımıyla gerçekleşmiştir. Bu çerçevede yapılan heyetler arası görüşmede Bakanımız Sayın Mahir Ünal hazır bulunmuş, Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu Sayın bakana eşlik etmiştir.
 •                İstanbul’da 10-20 Temmuz 2016 tarihlerinde düzenlenmesi planlanan UNESCO 40. Dünya Miras Komitesi Toplantısı öncesi Görev Gücü VII. Toplantısı İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıya, Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu katılmıştır.
 •                Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Kültür Bakanları Konseyi Toplantısı “ Kültür Varlıklarının Korunması ve Sürdürülebilir Yönetimi” teması ile İstanbul’da Kültür Bakanları düzeyinde gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Bakanımız Sayın Mahir Ünal katılmıştır.Başkanlığımızca organizasyonu yapılan toplantı sırasında, Dış İilişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu, Çok Taraflı İilişkiler Şubesi’nden; Koordinatör Bahadır Kara, Kültür ve Turizm Uzmanları Deniz Öztürkmen, Canan Güleryüzlü, Elif Bilge Çetin, İkili İlişkiler Şubesi’nden; Koordinatör H.Deniz Ersöz, Kültür ve Turizm Uzmanı Tolgahan Uluçeçen, Redaktör Aida Yanık, Memur Ece Tarlan, Protokol Şube Müdürü K.Ercan Ünal hazır bulunmuştur.
 •                Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler Başkanı Nazgul Omurzakova ve aynı Bakanlıktan Milli Kültür Merkezi Başkanı Ryskul Borombaev’den oluşan heyet, Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu’nu  ziyaret etmiştir. Görüşmede iki ülke arasındaki kültür ve turizm ilişkileri ele alınmıştır.
 •                Türk Konseyi Modern İpek Yolu Ortak Tur Paketi’nin hayata geçirilmesi kapsamında Kazakistan ve Kırgızistan’daki tarihi İpek Yolu güzergâhlarının incelenmesine yönelik bilgilendirme turu yapılmış, Kazakistan’da Turizm Çalışma Grubu 7. Toplantısı düzenlenmiştir. Söz konusu etkinliklere Bakanlığımızı temsilen Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığı, İkili İlişkiler Koordinatörü H. Deniz Ersöz katılmıştır.
 •                Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bakanımız Sayın Mahir Ünal ve Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu 30 Mart-1 Nisan 2016 tarihlerinde Ukrayna’yı ziyaret etmiştir.
 •                Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdiç ve beraberinde bir heyet önceki Başbakan Sn. Ahmet Davutoğlu’nun konuğu olarak 6-7 Nisan 2016 tarihlerinde Ankara'yı ziyaret etmiştir. Bu kapsamda Bakanımız Sayın Mahir Ünal, Bosna Hersek Federasyonu Turizm ve Çevre Bakanı Edita Capo ile bir görüşme yapmıştır. Söz konusu görüşmeye Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu iştirak etmiştir.
 •                Çanakkale Kara Savaşlarının 101. Yıldönümü nedeniyle Çanakkale’de gerçekleştirilen törenlere Bakanımız Sayın Mahir Ünal’a eşlik etmek üzere Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu katılmıştır. Anılan törenlerde, Avustralya Gazi İşleri Bakanı Dan Tehan; Yeni Zelanda Savunma Bakanı Gerry Brownlee; İngiltere Büyükelçisi  Richard Moore; Fransa Büyükelçisi Charles Fries; Hindistan Büyükelçisi Rahul Kulshreshth; Sri Lanka Büyükelçisi Pakeer Mohideen Amza hazır bulunmuştur.
 •                Somali Enformasyon, Turizm ve Kültürden sorumlu Devlet Bakanı Mohamud Abdi Hassan Bakanlığımızın misafiri olarak Konya’da temaslarda bulunmuştur.   Konuk Bakan, 22 Nisan 2016 tarihinde önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Bakanımız Sayın Mahir Ünal’ın katılımları ile gerçekleşen 2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti Konya Tanıtım Programı ve Kutlu Doğum Özel Programı açılışına katılmıştır.
 •                Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Turizm Etiği Sözleşmesi Çalışma Grubu 1. Toplantısı Madrid’de gerçekleşmiştir. Toplantıya, Bakanlığımızı temsilen Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığı’ndan Kültür ve Turizm Uzmanı Elif Bilge Çetin katılmıştır.
 •                UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (UTMK) binasında 29 Nisan 2016 tarihinde UTMK Yönetim Kurulu Toplantısı yapılmıştır. Söz konusu toplantıya Bakanlığımızı temsilen Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığı personeli Zehra Azade Soysal katılmıştır.
 •                Etiyopya Kültür ve Turizm Bakanı Meaza Gbremedihin Gebreegzi başkanlığında kamu ve özel sektör temsilcilerinden oluşan 7 kişilik bir heyet ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında konuk heyete turizm tanıtımı, turizm yatırımları ve kültürel miras yönetimi konularında Bakanlığımız ilgili genel müdürlükleri tarafından sunum yapılmıştır. Söz konusu sunuma Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığı personeli Esra Mert ve Suna Bayram katılmıştır.
 •                2. Uluslararası Helal Turizm Konferansı Konya’da Bakanlığımızın katkıları ile Tura Turizm tarafından gerçekleştirilmiştir. Söz konusu konferans Bakanımız Sayın Mahir Ünal ve Yemen Turizm Bakanı Muammer Mutaher El Eryani’nin ve Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Bandar bin Fahd Al Fuhaid’in katılımlarıyla gerçekleşmiştir.
 •                Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Cho Dong Woo, Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu ile görüşme yapmıştır. Görüşmede kültür ve turizm ilişkileri ve 2017 yılında diplomatik ilişkilerin 60. Yıl dönümü nedeniyle gerçekleştirilecek karşılıklı kültür yılı etkinlikleri ele alınmıştır.
 •                İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mouhammad Ebrahim Taherian Fard, Bakanımız Sayın Mahir Ünal tarafından kabul edilmiştir. Görüşmede 12-13 Mayıs 2016 tarihlerinde İran’a yapılması planlanan resmi ziyaretin ayrıntıları ele alınmıştır.
 •                Türk Konseyi Turizm Çalışma Grubu 8 Toplantısı Azerbaycan’da yapılmıştır. Anılan toplantıda, Bakanlığımızı Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığı personeli Tuba Topçu temsil etmiştir.
 •                Türkiye ile İran arasında 4. Turizm İşbirliği Ortak Teknik Komite Toplantısı çerçevesinde Bakanımız Sayın Mahir Ünal ve Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu tarafından İran’daki turizm yatırımı alanlarını yerinde incelemek amacıyla İran’a resmi bir ziyaret gerçekleştirilmiştir.
 •                İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari Daimi Komitesi (İSEDAK) Ön İzleme Toplantısı Ankara’da yapılmıştır. Söz konusu toplantıya Bakanlığımızı temsilen Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu katılmıştır.
 •                Çin Halk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen 7. G20 Turizm Bakanları (T.20) Toplantısı ile aynı kapsamda gerçekleştirilen Uzmanlar Toplantısı’na ile “I. Uluslararası Kalkınma İçin Turizm Konferansına” Bakanlığımızı temsilen Müsteşar Yardımcısı Sefer Yılmaz katılmıştır.
 •                UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (UTMK) Yönetim Kurulu üyeleri, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun yapısı hakkında bilgi vermek üzere Bakanımız Sayın Mahir Ünal tarafından kabul edilmiştir.
 •                Fas ve Zambiya Büyükelçilik temsilcilerinden oluşan bir heyet, 3 Haziran 2016 tarihinde yapılacak Afrika Günü hakkında bilgi vermek üzere Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu’nu ziyaret etmiştir.
 •                UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (UTMK) binasında (Ankara) düzenlenen UTMK Yönetim Kurulu Toplantısına, Bakanlığımızı temsilen Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığı personeli Kültür ve Turizm uzmanı Mustafa Özsoy katılmıştır.
 •                Ankara'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Çalışma Grubu Odak Noktaları 4. Toplantısına Bakanlığımızı temsilen Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığı personeli Z.Azade Soysal katılmıştır.
 •                Kırgızistan’da gerçekleştirilen Türk Konseyi Turizm Çalışma Grubu IX. Toplantısı’na Bakanlığımızı temsilen Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Daire Başkanlığı İkili İlişkiler Koordinatörü H. Deniz Ersöz katılmıştır.
 •                Kırgızistan’da gerçekleştirilen Türk Konseyi Turizm Bakanları III. Toplantısı’na Bakanlığımızı temsilen Bakan Yardımcısı Sayın Hüseyin Yayman ve Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığı koordinatörü H. Deniz Ersöz katılmıştır.
 •                K.K.T.C Turizm ve Çevre Bakanı Sayın Fikri Ataoğlu ve beraberindeki heyet, ikili ilişkilerin geliştirilmesi çerçevesinde, Sayın Bakanımız Nabi Avcı’yı makamında ziyaret etmişlerdir.
 •                Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yunsoo Cho, Sayın Bakanımız Nabi Avcı’yı makamında bir nezaket ziyaretinde bulunmuşlardır.
 •                Türkiye- Suudi Arabistan Koordinasyon Konseyi Dışişleri Bakanlığında yapılan toplantıya Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkan V. Çetin Akar katılmıştır.
 •                Sayın Bakanımız Nabi Avcı ve beraberindeki heyet, K.K.T.C.’ne resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Söz konusu ziyarete, Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu da iştirak etmiştir.
 •                Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Sayın James Martin Larsen, Sayın Bakanımız Nabi Avcı’yı makamında ziyaret etmiştir.
 •                Makedonya’nın Ankara Büyükelçisi Sayın Zvonko Mucunski, Sayın Bakanımız Nabi Avcı’yı makamında ziyaret etmiştir.
 •                ABD’nin Ankara Büyükelçisi Sayın John R.Bass, Sayın Bakanımız Nabi Avcı’yı makamında ziyaret etmiştir.
 •                Türk-Rus ilişkilerinin normalleşme süreci kapsamında Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığının davetiyle Moskova’da düzenlenmesi planlanan Turizm Güvenliği Toplantısı’na Bakanlığımızı temsilen Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal ve Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu katılmıştır.
 •                Türk-Rus ilişkilerinin normalleşme süreci kapsamında, Rusya Federasyonu Kültür Bakan Yardımcısı Sergey Obrivali ve beraberindeki heyet, 4-5 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul ve Antalya’yı ziyaret etmişlerdir. Söz konusu heyete, Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu da eşlik etmiştir.
 •                Sayın Bakanımız Nabi Avcı, Sayın Cumhurbaşkanımıza refakaten Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile resmi temaslarda bulunmak üzere Rusya Federasyonu’nun St. Petersburg şehrine resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımıza Müsteşar Yardımcısı Vekili Baki Alkaçar ve Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu refakat etmiştir.
 •                Kuveyt Heyeti, Sayın Bakanımız Nabi Avcı tarafından kabul edilmiştir. Anılan ziyarette Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu hazır bulunmuştur.
 •                K.K.T.C. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Dr. Özdemir Berova, Sayın Bakanımız Nabi Avcı tarafından kabul edilmiştir.
 •                Filistin Büyükelçiliği Müsteşarı Sayın M.Nabeel Alsarraj, ülkemizde gerçekleştirilmesi planlanan “Filistin Kültür Haftası” münasebetiyle Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu’nu makamında ziyaret etmiştir. Görüşmede iki ülke arasındaki kültür ve turizm ilişkileri ele alınmıştır.
 •                İran’da yapılan (Tebriz) I. Asya İşbirliği Diyaloğu Toplantısı’na Bakan Yardımcısı Sayın Hüseyin Yayman ve beraberindeki heyet katılmışlardır. Söz konusu toplantıya Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu iştirak etmiştir.
 •                Bursa’da, Arap Turizm Örgütü Başkanı’nın Müsteşar Yardımcısı Vekili Baki Alkaçar ile görüşmesine Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Personeli Şef Mehmet Kaya katılmıştır.
 •                Suudi Arabistan Krallığı Kültür ve Enformasyon Bakanı Sayın Adel bin Zaid Al-Toraifi, Sayın Bakanımız Nabi Avcı tarafından kabul etmiştir. Anılan görüşmeye Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Daire Başkanı Sedat Gönüllüoğlu da katılmıştır.
 •                1 Nisan 2000 tarihli ve 3/2000 sayılı Türkiye-Avrupa Birliği Ortaklık Konseyi Kararı ile Ortaklık Komitesi altında faaliyet göstermek üzere kurulan 5 Nolu Yenilikçilik Alt Komitesinin 13. Toplantısı AB Bakanlığı’nda gerçekleştirilmiş olup, Bakanlığımız adına “Kültürel Miras, Kültür Ekonomisi ve UNESCO Dünya Miras Listesi” konularında bir sunum gerçekleştirilmiştir. Söz konusu toplantıya, Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Daire Başkanlığı Koordinatörü M. Tolunay YILMAZ ile Kültür ve Turizm Uzmanı Dr. Özlem SAVACI katılmıştır.
 •                İsrail Maslahatgüzarı Amira Oron, Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı Vekili Baki Alkaçar’ı ziyaret etmiştir. İki ülke arasındaki kültür ve turizm ilişkilerinin ele alındığı görüşmeye, Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkan Vekili Çetin Akar katılmıştır.
 •                24- 25 Ekim 2016 tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye-Katar Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 6. Dönem Toplantısında gündeme gelmesi muhtemel konuları ele almak üzere, Ekonomi Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tuzcu başkanlığındaki hazırlık toplantısına Bakanlığımızı temsilen Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu katılmışlardır.
 •                2017 Türkiye Kore Karşılıklı Kültür Yılı hazırlıkları kapsamında, Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği heyeti, Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu’nu ziyaret etmiştir. İki ülke arasındaki kültür ve turizm ilişkilerinin değerlendirildiği görüşmede Kültür Günleri/Yılları Koordinatörlüğü de hazır bulunmuştur.
 •                Macaristan Ankara Büyükelçisi ve Ticaret Ataşesi, Müsteşar Yardımcısı Vekili Baki Alkaçar’ı makamında ziyaret etmiştir. Anılan görüşmeye, Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu da katılmıştır.
 •                Tunus Ankara Büyükelçisi Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı Sayın Baki Alkaçar’ı makamında ziyaret etmişlerdir. İki ülke arasındaki kültür ve turizm ilişkilerinin ele alındığı görüşmeye, Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Daire Başkanı Sedat Gönüllüoğlu katılmıştır.
 •                Ülkemizde (Ankara ve Eskişehir) gerçekleştirilen Belarus Kültür Günleri kapsamında Belarus Kültür Bakan Yardımcısı Aleksandr A. Yatsko başkanlığında Belarus Devlet Dans Topluluğu sanatçılarından oluşan 43 kişilik heyet ağırlanmıştır.
 •                İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 32. Bakanlar Toplantısı Türk Heyeti Hazırlık Toplantısına Bakanlığımızı temsilen Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığı Çok Taraflı İlişkiler Koordinatörü Başak Demir Önsal katılmıştır.
 •                Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Rexep Hoti, Bakan Yardımcı Sayın Hüseyin Yayman’ı makamında ziyaret etmiştir. Anılan görüşmeye Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu katılmıştır.
 •                “Türkiye’de Belarus Kültür Günleri” kapsamında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştiren Belarus Kültür Bakan Yardımcısı Sayın Aleksandr A.Yatsko,  Bakan Yardımcı Sayın Hüseyin Yayman’ı makamında ziyaret etmiştir.
 •                Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirilen Türkiye-Suudi Arabistan Koordinasyon Konseyi I. Toplantısı’na Bakanlığımızı temsilen Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Daire Başkanlığı Koordinatörü H. Deniz Ersöz katılmışlardır,
 •                Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti Hükümetlerarası İşbirliği Komitesi I. Toplantısında “2017-2020 Yıllarını Kapsayan Kültürel Değişim Programı” imzalanmıştır.   Anılan toplantıya Bakanlığımızı temsilen Müsteşar Ömer Arısoy ve Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Daire Başkanı Sedat Gönüllüoğlu katılmıştır.
 •                Kalkınma Bakanlığı'nda düzenlenen EIT (Ekonomik İşbirliği Teşkilatı) Bölgesel Planlama Konseyi (BPK) 27. Toplantısına ilişkin yapılan hazırlık toplantısına Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Daire Başkanlığı personeli Mehmet Kaya katılmıştır.
 •                AB’ye tam üyelik çalışmaları dahilinde; 26/27 Kasım 2000 tarihli Ekonomik ve Mali İşler Konseyinin talebi (ECOFIN Council) kapsamında 2001 yılından itibaren hazırlanan Ekonomik Reform Programı’nın (ERP- Önceki adıyla Katılım Öncesi Ekonomik Program) Ankara’da gerçekleştirilen toplantısına Bakanlığımızı temsilen Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Daire Başkanlığı Koordinatörü M. Tolunay Yılmaz ve Kültür ve Turizm Uzmanı Dr. Özlem Savacı katılmıştır.
 •                Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Bandar bin Fahd Al Fuhaid ve beraberindeki heyetle Sayın Bakanımız arasında İstanbul’da gerçekleşen toplantıya Müsteşar Yardımcısı Vekili Baki Alkaçar ve Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkan Vekili Çetin Akar da katılmıştır.
 •                İstanbul’da gerçekleştirilen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Turizm Uzmanları toplantısına Bakanlığımızı temsilen Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Daire Başkanlığı personeli Kültür ve Turizm Uzmanı Canan Güleryüzlü katılmıştır.
 •                Benin Cumhurbaşkanının ülkemizi ziyareti vesilesiyle Dışişleri Bakanlığında düzenlenen “Eşgüdüm Toplantısına Bakanlığımızı temsilen Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Daire Başkan V. Çetin Akar katılmışlardır.
 •                Azerbaycan’ın Şeki şehrinde düzenlenen Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Daimi Konseyi 34. Dönem Toplantısı’na Bakanlığımızı temsilen Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül katılmıştır.
 •                Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da “Uluslararası Dünya Medeniyetleri ve Yaratıcı Turizmi Kongresi”ne Bakanlığımızı temsilen Bakan Yardımcısı Sayın Hüseyin Yayman ve Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu katılmıştır.
 •                St. Petersburg’da gerçekleştirilen “St. Petersburg Kültür Forumu”na Bakanlığımızı temsilen Bakan Yardımcısı Sayın Hüseyin Yayman ve Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temurci katılmıştır.
 •                Rusya Federasyonu Başbakanının daveti üzerine çeşitli temaslarda bulunmak üzere Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’a refakaten Sayın Bakanımız Nabi Avcı, Bakan Baş Danışmanı Fatih Dut, Müsteşar Yardımcısı Vekili  Baki Alkaçar, Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu ve Rusya’yı ziyaret etmişlerdir.
 •                Dışişleri Bakanlığından düzenlenen Türkiye-Katar Yüksek Düzeyli Stratejik Komite II. Toplantısı’na ilişkin Hazırlık Toplantısına Bakanlığımızı temsilen Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Daire Başkan V. Çetin Akar katılmıştır.
 •                Ekonomi Bakanlığında düzenlenen Türkiye-Moldova 8. KEK Toplantısına Bakanlığımızı temsilen Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkan V. Çetin Akar katılmıştır.
 •                Dışişleri Bakanlığında düzenlenen Türkiye-Katar Yüksek Düzeyli Stratejik Komite II. Toplantısına Bakanlığımızı temsilen Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkan V. Çetin Akar katılmıştır.
 •                Arnavutluk’un başkenti Tiran’da gerçekleştirilen GDAÜ Uzmanlar toplantısına Bakanlığımızı temsilen Daire Başkanı Sayın Sedat Gönüllüoğlu katılım sağlamıştır.
 •                Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Türkiye-Gine Kültür, Eğitim, Basın-Yayın, Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşmasını ülkemizi temsilen Sayın Bakanımız Nabi Avcı imzalamışlardır. Anılan imza törenine Bakanlığımızdan Sayın Bakanımızın Özel Kalem Müdürü Murat Nedirli ve Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkan V. Çetin Akar katılmışlardır.
 •                IPA–3, Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı altında finansman desteği sağlanan Erzurum, Erzincan ve Kars Kış Turizmi Koridorunun Geliştirilmesi Projesi yönlendirme komitesi toplantısı, Müsteşar Yardımcısı Vekili Sayın Baki ALKAÇAR başkanlığında, proje uzmanları yanı sıra ilgili Valilikler, Belediyeler, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.
 •              Belarus Kültür Günleri etkinlikleri : Belarus Kültür Bakan Yardımcısı Aleksandr A. Yatsko başkanlığında Belarus Devlet Dans Topluluğu yetkili ve sanatçılarından oluşan 43 kişilik Belarus heyeti, ülkemizde gerçekleştirilen Belarus Kültür Günleri etkinliklerini gerçekleştirmek için, 31 Ekim-4 Kasım 2016 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir.Bahse konu kültür günleri kapsamında, Belarus Devlet Dans Topluluğu tarafından 1 Kasım 2016 Salı günü Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Farabi Salonunda ve 2 Kasım 2016 Çarşamba günü ise Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Opera ve Bale Salonunda birer konser verilmiştir. Belarus Ulusal Haber Ajansı (BelTA) tarafından da anılan mekanlarda birer fotoğraf sergisi düzenlenmiştir.