T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI DIŞ İLİŞKİLER VE AB KOORDİNASYON DAİRESİ BŞK.

İkili İlişkiler Koordinatörlüğü Faaliyetler

·         19-20 Mayıs 2015 tarihlerinde Bakü’de gerçekleşen Kültürlerarası Diyalog Dünya Forumu ve Türk Konseyi Turizmden Sorumlu Bakanlar Toplantısı’na Bakan Yardımcısı Abdurrahman ARICI katılmıştır. Türk Konseyi Turizmden Sorumlu Bakanlar Toplantısı sırasında üye ülke turizm çatı kuruluşları arasında bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

·         18-19 Mayıs 2015 tarihinde Türk Konseyi Turizm Çalışma Grubu toplantıları düzenlenmiş anılan toplantıya Başkanlığımızca katılım sağlanmıştır. 

·         Türkiye-Gabon Kültürel Alanda İşbirliği Anlaşması, Gabon Cumhurbaşkanı’nın ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret esnasında Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik ile Dışişleri, Frankofoni ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Sayın Emanuel ISSOZE NGONDET tarafından 12 Mayıs 2015 tarihinde Ankara’da imzalanmıştır.

·         Resmi temaslarda bulunmak üzere ülkemize gelen Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim Ve Teknoloji Bakanı Hakubun Shimomura Bakanımız Sayın Ömer Çelik tarafından kabul edilmiş ve 30 Nisan 2015 Perşembe günü iki Bakan arasında ikili bir görüşme gerçekleştirilmiştir.

·         Türkiye -Fildişi Sahili Turizm İşbirliği Anlaşması; Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı’nın 25-28 Mart 2015 tarihleri arasında ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret esnasında Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik ile Devlet ve Dışişleri Bakanı Sayın Charles Koffi DIIBY tarafından 26 Mart 2015 tarihinde Ankara’da imzalanmıştır.

·         Türkiye –Fildişi Kültürel Alanda İşbirliği Anlaşması Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı’nın 25-28 Mart 2015 tarihleri arasında ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret esnasında Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik ile Devlet ve Dışişleri Bakanı Sayın Charles Koffi DIIBY tarafından 26 Mart 2015 tarihinde Ankara’da imzalanmıştır.

·         3 Mart 2015 tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’un ülkemizi ziyareti vesilesiyle Bakanlığımız ile Türkmenistan Kültür Bakanlığı arasında Kültür Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat imzalanmıştır.

·         Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve Pakistan Başbakanı’nın eşbaşkanlıklarında 17-18 Şubat 2015 tarihleri arasında “Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDSİK) IV. Toplantısı” gerçekleştirilmiş ve toplantı sonunda bir “Ortak bildiri” imzalanmıştır. Aynı zamanda 17 Şubat 2015 Salı günü, Türkiye-Pakistan Kültür ve Turizm Ortak Çalışma Grubu Toplantısı gerçekleştirilmiştir.

·         Çin Yeni Yılı Açılış Töreni - 13 Şubat 2015, İstanbul

Çin geleneksel takvimine göre 19 Şubat 2015 tarihinde başlayacak olan Koç Yılı'nın ve bu tarihte kutlanacak Bahar Bayramı’nın Türkiye’de düzenlenen kutlama etkinlikleri kapsamında ÇHC Kültür Bakan Yardımcısı Xiang Zhaolun başkanlığındaki 5 kişilik Çin Kültür Heyeti 13-16 Şubat tarihleri arasında Bakanlığımız konuğu olarak ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. İstanbul’da düzenlenen Çin Yeni Yılı Açılış Töreni’ne Bakanlığımız üst düzey yetkililerince katılım sağlanmıştır.

·         Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Meksika Birleşik Devletleri Milli Eğitim Bakanlığı arasında Arkeoloji, Antropoloji ve Kültürel Mirasın Korunması, Muhafazası ve Aktarılması Alanlarında İşbirliği Üzerine Mutabakat Zaptı”, 12 Şubat 2015 tarihinde Mexico City’de Sayın Bakanımız ile Meksika Milli Eğitim Bakanı Emillo Cluayffet Chemor tarafından imzalanmıştır.

·         Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Meksika Birleşik Devletleri Turizm Sekreteryası Arasında 2015-2016 Yıllarına ait Özel İşbirliği Programı”, 12 Şubat 2015 tarihinde Mexico City’de Sayın Bakanımız ile Meksika Ulusal Kültür ve Sanat Konseyi Başkanı Rafael Tovary de Teressa tarafından imzalanmıştır.

·         “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Küba Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kültürel İşbirliği Üzerine Mutabakat Zaptı”, 11 Şubat 2015 tarihinde Havana’da Sayın Bakanımız ile Küba Kültür Bakanı Julian Gonzalez Toledo tarafından imzalanmıştır.

·         “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Küba Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Turizm İşbirliği Üzerine Mutabakat Zaptı”, 11 Şubat 2015 tarihinde Havana’da Sayın Bakanımız ile Küba Turizm Bakanı Manuel Marrero Cruz tarafından imzalanmıştır.

·         “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kolombiya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı arasında Kültürel İşbirliğine Yönelik Uygulama Programı, 2015-2018”, 10 Şubat 2015 tarihinde Bogota’da Sayın Bakanımız ile Kolombiya Kültür Bakanı Mariana Garces Cordoba tarafından imzalanmıştır.

·         “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kolombiya Cumhuriyeti Ticaret, Endüstri ve Turizm Bakanlığı arasında Turizm Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”, 10 Şubat 2015 tarihinde Bogota’da Sayın Bakanımız ile Kolombiya Ticaret, Endüstri ve Turizm Bakanı Cecillia Alvarez Correa tarafından imzalanmıştır.

·         İSEDAK Turizm Çalışma Grubu 5. Toplantısı’na katılmak üzere Türkiye’de bulunan Gambiya Turizm ve Kültür Bakanı Benjamin A. Roberts 5 Şubat 2015 tarihinde Sayın Bakanımız Ömer Çelik’i makamında ziyaret etmiştir.

·         Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita’nın 3-4 Şubat 2015 tarihlerinde Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyareti esnasında, 03 Şubat 2015 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Sarayında, iki ülke arasında “El Sanatları Alanında İşbirliği Anlaşması” ve “Kültürel İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır. Söz konusu ziyaret kapsamında, Sayın Bakanımız Ömer Çelik Mali Kültür, El Sanatları ve Turizm Bakanı Bayan N’Diaye Ramatoulaye DİALLO ile ikili görüşmelerde bulunmuştur.

·         Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Craig Foss ve beraberindeki üç kişilik heyet, Çanakkale Kara Savaşları’nın 100. Yıldönümü münasebetiyle 26 Ocak 2015 tarihinde Bakanlığımıza bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Bakan Yardımcımız Sayın Abdurrahman Arıcı tarafından kabul edilmişlerdir.

·         21-23 Ocak 2015 tarihleri arasında Türk Konseyi Üçüncü Turizm Çalışma Grubu Toplantısı’na Başkanlığımızca katılım sağlanmıştır. Toplantı sırasında EMITT Fuarı kapsamında Türk Konseyi üye ülkeleri 3. Ortak Fotoğraf Sergisi gerçekleştirilmiştir.